Bergamasco Herdershond
De Italiaanse berghond met de beroemde viltvacht: geduldig, opmerkzaam en diep verbonden met zijn gezin, met een gezonde reserve naar vreemden. Achter de bijzondere look schuilt een serieuze herder.
In dit artikel
De Bergamasco Herdershond in het kort
De Bergamasco hoedde eeuwenlang kuddes in de Italiaanse Alpen rond Bergamo; de eerste honden werden al in 1891 in het Italiaanse stamboek ingeschreven. De FCI-rasstandaard roemt zijn waakzaamheid en concentratie en stelt dat hij nooit agressief of angstig mag zijn, met een lichte natuurlijke terughoudendheid als rastypisch trekje.
Zijn vacht groeit uit tot vilten flokken die na een eenmalige vormbeurt verrassend weinig werk vragen en nauwelijks loshaar geven. Reken op een uur beweging per dag, veel kopwerk en vroege socialisatie. Benieuwd of hij bij jou past? Doe verderop de match.
- Schofthoogte
- ± 60 cmteef ± 56 cm, tolerantie ±2 cm
- Gewicht
- 32–38 kgteef 26–32 kg
- Levensverwachting
- 13–15 jaarlang voor dit formaat
- Beweging
- ± 1 uurper dag, plus kopwerk
- Vacht
- Vilten flokkenverhaart nauwelijks, zelden in bad
- Herkomst
- Italiëherdershond, Alpen rond Bergamo
De Bergamasco Herdershond in scores
Elke hond in de atlas krijgt scores op dezelfde meetlat, zodat je rassen eerlijk naast elkaar kunt leggen.
Meer pootjes betekent altijd makkelijker voor jou als baas, niet "meer van die eigenschap".
Wat voor karakter heeft een Bergamasco Herdershond?
De FCI-rasstandaard, het officiële rasprofiel, tekent een waakzame, geconcentreerde herder die nooit agressief of angstig mag zijn; een lichte natuurlijke terughoudendheid naar vreemden hoort bij het ras. In eigen kring is hij geduldig, rustig en aanhankelijk.
Dit is een denker die eeuwenlang zelfstandig kuddes dreef en bewaakte in de Alpen. Hij observeert, weegt af en beslist mee; wie een blind volgzame hond zoekt, zoekt een ander ras.
Is een Bergamasco Herdershond geschikt voor een gezin?
Ja: bronnen noemen hem opvallend goed met kinderen, geduldig en van nature beschermend over zijn gezin. Met andere honden en katten gaat het doorgaans goed, zeker als hij er jong aan went.
Zijn terughoudendheid naar vreemden vraagt wel beleid: veel positieve kennismakingen met bezoek en een brede socialisatie in zijn puppytijd maken het verschil tussen gezond reserve en overdreven wantrouwen.
Past deze hond bij jou?
Zes korte vragen, je ziet meteen je match.
Kies hierboven je situatie om je persoonlijke match te zien.
Kan een Bergamasco Herdershond in een appartement wonen?
Niet ideaal: bronnen adviseren een huis met een ruime, omheinde tuin waar hij kan rondscharrelen en een oogje op zijn terrein kan houden. Binnen is hij rustig, maar de combinatie van formaat, vacht en waaksheid past slecht bij een flatgebouw.
Woon je toch kleiner, dan compenseer je met extra wandelingen en kopwerk, en accepteer je dat een natte viltvacht in een klein appartement lang blijft ruiken en drogen.
Hoeveel beweging heeft een Bergamasco Herdershond nodig?
Gematigd voor een werkras: reken op een stevig uur per dag, verdeeld over wandelingen en actieve speelmomenten. Hij is een volhouder in bergwandeltempo, geen sprinter of renmaatje.
Zijn hoofd vraagt evenveel als zijn benen: denkspelletjes, zoekwerk of een hondensport als hoeden of speuren houden deze intelligente herder in balans.
Hoeveel werk is de vacht van een Bergamasco?
Minder dan je denkt, maar anders dan bij elke andere hond. De vacht bestaat uit drie haartypes die vanaf ongeveer één jaar samen vilten flokken vormen: die trek je eenmalig met de hand in banen, een klus van enkele uren, eventueel verdeeld over meerdere sessies.
Daarna is het onderhoud beperkt: niet borstelen, zelden in bad (een paar keer per jaar volstaat) en hij verliest nauwelijks haar. De keerzijde: een natte vacht droogt traag, en de flokken beschermden ooit tegen wolvenbeten en alpenkou, dus warme zomers vragen schaduw en water. Over allergie zegt deze vacht niets: weinig loshaar is geen hypoallergene garantie.
Is een Bergamasco Herdershond moeilijk op te voeden?
Hij is intelligent en leert snel, maar denkt zelfstandig mee: bronnen noemen een eigenwijs randje. Consequent en vriendelijk trainen met beloning werkt; eindeloos herhalen of dwingen verveelt en blokkeert hem.
Zet vanaf dag één in op socialisatie en rustige kennismakingen met bezoek, en oefen vroeg het alleen thuis blijven. Een herder die weet wat de regels zijn, is hier opvallend aangenaam gezelschap.
Wat kost een Bergamasco Herdershond?
Eerlijk antwoord: betrouwbare Belgische bedragen voor de aanschaf, het voer, de dierenarts en de verzekering van een Bergamasco Herdershond zetten we hier pas neer zodra we ze met bronnen kunnen onderbouwen. Liever even geen cijfer dan een verzonnen cijfer. Reken er wel op dat een hond, groot of klein, elke maand een vast budget vraagt, en dat prijzen sterk verschillen per fokker en regio.
Wat we nu al wel kunnen zeggen over vachtverzorging: Eenmalig uren werk bij het vormen van de flokken, daarna weinig.
Eerlijk over de Bergamasco Herdershond
- De vacht is uniek, niet onzichtbaar. Het eenmalige vormen van de flokken kost uren, een natte hond droogt tergend traag, en modder plakt. Daarna is het onderhoud licht, maar wie een strak gestylede hond wil, kiest een ander ras.
- Hij is gereserveerd naar vreemden. Die lichte terughoudendheid is rastypisch. Zonder brede socialisatie kan ze doorschieten naar overdreven waaks of afhoudend gedrag.
- Hij denkt zelf na. Eeuwen zelfstandig herderswerk maken hem meedenkend en soms eigenwijs. Gehoorzaamheid komt uit samenwerking, niet uit drillen.
- In de Lage Landen is hij zeldzaam. Er zijn weinig fokkers buiten Italië. Reken op wachttijd en mogelijk import voor je pup.
De route van pup naar senior
Elke levensfase vraagt iets anders van je. Dit zijn de haltes waar je bij dit ras rekening mee houdt.
Socialiseren en zachte structuur
Laat hem breed en positief kennismaken met mensen, kinderen, honden en bezoek aan huis; zijn rastypische reserve stuur je nu. Bekijk vooraf wat je in huis haalt voor je pup.
De puber en de vormende vacht
Rond het eerste jaar begint de vacht te vilten: plan de vormbeurt van de flokken, eventueel met hulp van een kenner via de rasvereniging. Blijf intussen trainen aan bezoekgedrag en terugroep, want zijn zelfstandigheid piekt nu.
Volwassen: rustige waker
Nu heb je een evenwichtige huisgenoot met een vast ritme: dagelijks een uur bewegen, kopwerk en af en toe een flokkencontrole. Houd bezoekmomenten begeleid en positief.
Senior: soepel en slank houden
Hij wordt vaak mooi oud voor zijn formaat. Beweeg korter maar vaker, houd zijn gewicht laag voor zijn heupen en laat stijfheid of een opgezette buik altijd nakijken door je dierenarts.
Welke gezondheidsproblemen komen voor bij de Bergamasco Herdershond?
De Bergamasco geldt als een robuust bergras met een lange levensverwachting van 13 tot 15 jaar. Rasspecifiek onderzoek is schaars; de aandachtspunten zijn die van grote rassen. Vraag een fokker altijd naar de gezondheid van beide ouderdieren.
Een afwijkende ontwikkeling van het heupgewricht die pijn en artrose kan geven, zoals bij de meeste grote rassen. Vraag naar officiële heupscores van beide ouderdieren en houd een opgroeiende pup slank en rustig.
Bij grote, diepborstige honden kan de maag opzwellen en draaien: een levensbedreigende spoedsituatie. Voer in meerdere porties, vermijd zware inspanning rond de maaltijd en ga bij een opgezette buik direct naar de dierenarts.
Bronnen beschrijven het ras als opvallend gezond, maar grote prevalentiestudies bestaan niet bij deze kleine populatie. Een fokker die zelf test op heupen en ogen en daar open over is, blijft je beste garantie.
Weet je niet welke uitslagen je precies moet opvragen? Download de gratis checklist “Wat vraag je een fokker?”, met alle onderzoeken die bij dit ras horen op één A4.
Waar vind je een goede Bergamasco Herdershond-pup?
Begin bij de officiële kanalen: in Nederland de Raad van Beheer, in België de KMSH (Koninklijke Maatschappij Sint-Hubertus). Het zwaartepunt van de fok ligt in Italië, rond de Italiaanse kennelclub ENCI en de Italiaanse rasclub; ook elders in Europa zijn enkele serieuze fokkers actief.
Wees eerlijk voorbereid: in de Lage Landen worden zelden nesten geboren, dus wachttijd en import horen erbij. Een goede fokker toont de ouderdieren en hun uitslagen, helpt je later bij het vormen van de flokken en vraagt jou net zo kritisch uit als jij hem.
Koop je bij een kweker? Check of hij erkend is met zijn HK-nummer in de officiële lijst van Dierenwelzijn Vlaanderen.
Veelgestelde vragen over de Bergamasco Herdershond
Wat voor karakter heeft een Bergamasco Herdershond?
Waakzaam, geconcentreerd en geduldig, met een lichte natuurlijke terughoudendheid naar vreemden die volgens de FCI-standaard bij het ras hoort. In eigen kring is hij rustig, aanhankelijk en beschermend.
Is de vacht van een Bergamasco veel werk?
Anders dan hij oogt: rond het eerste jaar vorm je de vilten flokken eenmalig met de hand, een klus van enkele uren. Daarna is het onderhoud beperkt, zonder borstelen, met hooguit enkele wasbeurten per jaar, en hij verliest nauwelijks haar.
Hoe groot wordt een Bergamasco Herdershond?
Een reu is ideaal 60 cm hoog en weegt 32 tot 38 kg; een teef ideaal 56 cm bij 26 tot 32 kg, telkens met 2 cm tolerantie volgens de FCI-standaard.
Hoeveel beweging heeft een Bergamasco nodig?
Gematigd voor een werkras: ongeveer een stevig uur per dag aan wandelingen en spel, aangevuld met denkwerk zoals zoekspelletjes. Hij is een volhouder, geen sprinter.
Is een Bergamasco Herdershond gezond?
Het ras geldt als robuust met een levensverwachting van 13 tot 15 jaar. Aandachtspunten zijn heupdysplasie en maagtorsie, zoals bij de meeste grote rassen; grote rasstudies ontbreken bij deze kleine populatie.
Bronnen bij deze pagina (4)
- FCI-rasstandaard 194, groep 1 sectie 1, reu ideaal 60 cm en 32-38 kg, teef 56 cm en 26-32 kg, vachtbeschrijving met vilten flokken, karakter, stamboek 1891.
- AKC – Bergamasco Sheepdog, temperament (eager to please, geduldig maar beschermend, goed met kinderen en andere dieren), onderhoudsarm en robuust gezond.
- Wisdom Panel – Bergamasco, levensverwachting 13-15 jaar, gematigde beweging, flokken eenmalig vormen rond 1 jaar, verhaart niet, zelden in bad, niet geschikt voor appartement.
- DogTime – Bergamasco Sheepdog, gezondheid (heupdysplasie, maagtorsie), 30-60 minuten wandelen plus spel, bad enkele keren per jaar, zelfstandig randje bij training, reserve naar vreemden.