Segugio Italiano Ruwhaar

De ruwharige Segugio Italiano, in het Italiaans a pelo forte: iets groter, forser behaard en volgens zijn eigen rasstandaard ingetogener en bezonnener dan zijn kortharige tegenhanger.

In dit artikel
  1. In het kort
  2. Scores
  3. Karakter
  4. Gezin
  5. Past hij bij jou?
  6. Appartement
  7. Beweging
  8. Vacht
  9. Opvoeding
  10. Kosten
  11. Eerlijk over
  12. Levensfase
  13. Gezondheid
  14. Een pup vinden
  15. Veelgestelde vragen
In het kort

De Segugio Italiano Ruwhaar in het kort

De Segugio Italiano Ruwhaar is de tweede van de twee Italiaanse segugio's en heeft bij de FCI een eigen standaard, nummer 198. Hij deelt met de kortharige het vierkante lichaam, de droge spieren en de opdracht: jacht op vooral haas en wild zwijn, in ruw en bergachtig terrein.

Het onderscheid zit in de vacht, hoogstens 5 cm lang en uitgesproken stug, en in het karakter. De standaard noemt hem ingetogener en minder uitbundig, wijs, kalm en bezonnen, met een blik die vriendelijk en fier is maar door een melancholische waas gesluierd. Doe verderop de match.

Schofthoogte
52–60 cmteven 50–58 cm, met 2 cm tolerantie voor uitmuntende honden
Gewicht
20–28 kgteven 18–26 kg (FCI-standaard 198)
Levensverwachting
Niet vastgelegdonze bronnen geven geen rasspecifiek cijfer
Beweging
Zeer veelgebouwd om een hele jachtdag door te werken
Vacht
Stug, hoogstens 5 cmkorter op kop, oren, benen en voorsnuit; wekelijks borstelen
Herkomst
Italiëjacht op haas en wild zwijn, vaak in de bergen

De Segugio Italiano Ruwhaar in scores

Elke hond in de atlas krijgt scores op dezelfde meetlat, zodat je rassen eerlijk naast elkaar kunt leggen.

Meer pootjes betekent altijd makkelijker voor jou als baas, niet "meer van die eigenschap".

GezinsvriendelijkheidDe rustigste van de twee segugio's, maar nog altijd een werkende jachthond
KindvriendelijkBezonnen van aard; hij past bij kinderen die hem rust gunnen
Geschikt voor een appartementNee: een luid jagende speurhond met dit werkvermogen hoort daar niet
Rustig aan doen mogelijkNee: de standaard vraagt uitdrukkelijk een hond die de hele dag doorjaagt
Onderhoudsarme vachtGrotendeels: stug haar van hoogstens 5 cm, wekelijks doorborstelen volstaat
TrainbaarheidBezonnen en samenwerkingsgezind, maar de neus wint het van elke oefening
Alleen thuis kunnen blijvenRedelijk: kalmer van aard dan de kortharige, al blijft hij meutegewend
Geschikt voor beginnersZelden: vrijwel alle nesten vallen bij jagers, met werkproef erbij

Wat voor karakter heeft een Segugio Italiano Ruwhaar?

De FCI-standaard beschrijft hem uitdrukkelijk in vergelijking met zijn kortharige naamgenoot: ingetogener, minder uitbundig, wijs, kalm en bezonnen. Zijn uitdrukking heet vriendelijk, zacht en fier, maar gesluierd door een melancholische waas.

Voor jou als koper is dat het belangrijkste onderscheid tussen de twee segugio's. Zoek je de meest gedreven en snelste hond, dan kom je bij de kortharige uit. Wil je hetzelfde jachtwerk met een rustiger hond in huis, dan is de ruwhaar de logische keuze.

Is een Segugio Italiano Ruwhaar geschikt voor een gezin?

Van de twee segugio's is hij de best passende, mits het gezin buiten leeft. Zijn kalmere inborst maakt hem in huis aangenamer, en hij is meutegewend, dus met andere honden gaat het meestal goed.

Blijf realistisch: de standaard omschrijft een hond die in staat is om het wild een hele dag te volgen, en aan dat werkvermogen doet een woonkamer niets af. Katten en kleine huisdieren zijn een aandachtspunt, en zonder dagelijks buitenwerk zoekt hij zijn eigen bezigheid.

Past deze hond bij jou?

Zes korte vragen, je ziet meteen je match.

Hoe woon je?
Kinderen in huis?
Je ervaring met honden
Tijd voor beweging per dag
Hoe vaak is de hond alleen thuis?
Hoe sta je tegenover vachtverzorging?

Kies hierboven je situatie om je persoonlijke match te zien.

Kan een Segugio Italiano Ruwhaar in een appartement wonen?

Nee. Hij jaagt met stem, en die stem is gemaakt om over bergruggen te dragen. In een gebouw met gedeelde muren is dat elke dag opnieuw een probleem.

Daarnaast vraagt hij lange dagen buiten in ruw terrein. Een appartement met een parkje om de hoek voorziet daar niet in, hoe goed je het ook aanpakt.

Hoeveel beweging heeft een Segugio Italiano Ruwhaar nodig?

Zeer veel. De standaard beschrijft een harmonisch en symmetrisch gebouwde hond met droge, goed bespierde vormen zonder vet, in staat het wild de hele dag te achtervolgen. Zijn ruwe vacht maakt hem bovendien geschikt voor koeler en bergachtiger jachtterrein dan de kortharige.

Los laten lopen is buiten omheind terrein riskant. Op een vers spoor vertrekt hij en houdt hij vol, ook als jij roept. Werk met een lange lijn, kies veilige plekken en laat hem elke dag zoeken; neuswerk vermoeit hem sneller dan kilometers.

Hoeveel verzorging vraagt de vacht van een Segugio Italiano Ruwhaar?

Minder dan de ruwe aanblik doet vermoeden. De standaard schrijft haar voor van hoogstens 5 cm, uitgesproken stug, behalve op kop, oren, benen en voorsnuit, waar het korter blijft. Wekelijks doorborstelen houdt de vacht in orde; een trimsalon is niet nodig.

De kleuren lopen van het volledige gamma effen fawn tot zwart met loodkleurig, met toegestane witte aftekeningen. Overwegend wit, leikleur, gestroomd en leverkleur zijn diskwalificerend. Zijn hangoren vragen na een tocht meer aandacht dan zijn haar: controleren en drogen.

Hoe voed je een Segugio Italiano Ruwhaar op?

Met beloning, herhaling en respect voor zijn bezonnen aard. Hij denkt na voor hij doet, en dat is prettig werken, maar het betekent ook dat hij niet blind uitvoert wat jij vraagt. Harde correcties passen niet bij een hond die de standaard zacht en fier noemt.

Investeer vanaf de eerste weken in komen als je roept en in brede socialisatie. Bouw het alleen thuis blijven geleidelijk op, ook al gaat dat bij dit ras doorgaans beter dan bij de kortharige.

Wat kost een Segugio Italiano Ruwhaar?

Eerlijk antwoord: betrouwbare Belgische bedragen voor de aanschaf, het voer, de dierenarts en de verzekering van een Segugio Italiano Ruwhaar zetten we hier pas neer zodra we ze met bronnen kunnen onderbouwen. Liever even geen cijfer dan een verzonnen cijfer. Reken er wel op dat een hond, groot of klein, elke maand een vast budget vraagt, en dat prijzen sterk verschillen per fokker en regio.

Wat we nu al wel kunnen zeggen over vachtverzorging: Vooral tijd: wekelijks doorborstelen en de oren controleren.

Eerlijk over de Segugio Italiano Ruwhaar

  • Rustiger is niet hetzelfde als rustig. De standaard noemt hem ingetogener dan de kortharige, maar in dezelfde tekst staat dat hij het wild de hele dag moet kunnen volgen. Die twee dingen gelden allebei.
  • Hij jaagt met stem. Luid geven op het spoor hoort bij zijn functie en laat zich niet wegtrainen zonder de hond zijn werk af te nemen. In een gehorige woning is dat een dagelijks bezwaar.
  • Hij wordt beduidend minder gefokt dan de kortharige. In Italië telde het ras in 2015 zo'n 1.106 nieuwe inschrijvingen, tegenover 3.647 voor de kortharige. Je keuzevrijheid in nesten is dus kleiner.
  • Hier vind je hem nauwelijks. Hier valt vrijwel nooit een nest. Reken op een Italiaanse fokker, op invoerpapieren en op gesprekken in het Italiaans of Engels.

De route van pup naar senior

Elke levensfase vraagt iets anders van je. Dit zijn de haltes waar je bij dit ras rekening mee houdt.

8 – 16 weken

Jachtpup in de mensenwereld

Laat hem breed kennismaken met mensen, verkeer, geluiden en andere honden, want Italiaanse jachtlijnen groeien vaak buiten en in groep op. Begin meteen speels met naam en terugroep. Zie ook het dagritme van de eerste week.

4 – 18 maanden

De neus neemt het over

Rond deze leeftijd merkt hij hoeveel zijn neus hem oplevert, en raakt jouw terugroep tijdelijk op de achtergrond. Houd hem aan de lange lijn, plan elke dag een zoekopdracht en betaal elke keuze voor jou royaal uit.

Vanaf ± 2 jaar

Volwassen bergloper

Nu heb je een taaie, bezonnen partner voor lange tochten in ruw terrein, mits hij dagelijks aan de bak mag. Houd hem droog en gespierd: de standaard vraagt een lijf zonder een spoor van vet.

Vanaf ± 8 jaar

Senior: korter, niet stiller

Bouw de afstand langzaam af maar laat het zoekwerk staan, want zijn kop blijft willen werken terwijl zijn lijf inlevert. Plan periodieke controles van gewrichten, oren en gebit bij je dierenarts.

Welke gezondheidsproblemen komen voor bij de Segugio Italiano Ruwhaar?

Grootschalige gezondheidsstudies over dit ras konden wij niet inzien. Het gaat om een kleinere populatie dan bij de kortharige segugio, dus vraag de fokker uitdrukkelijk naar wat hij van zijn eigen lijn kan laten zien.

Weinig rasspecifieke databelangrijkste beperking

De FCI-standaard noemt geen erfelijke aandoeningen en geen levensverwachting. Vraag naar de leeftijd en doodsoorzaak van ouders en grootouders en naar wat er in eerdere nesten gebeurd is.

Oorontstekingenpraktisch aandachtspunt

Vocht en vuil blijven achter in zijn lange hangoren, en een ruwe vacht rond de oren houdt dat nog wat langer vast. Een wekelijkse blik en goed afdrogen na natte tochten voorkomen het meeste; aanhoudende jeuk of geur hoort bij de dierenarts.

Heupen en gewrichten

Bij een hard werkend jachtras zijn officiële heupuitslagen van beide ouderdieren een redelijke vraag. Een hond die jarenlang in bergachtig terrein loopt, belast zijn gewrichten zwaar.

Blessures uit het werk

Lange dagen tussen doornstruiken en over stenig terrein geven snijwonden, kneuzingen en teken, en een ruwe vacht verbergt die langer dan een gladde. Controleer na elke tocht poten, tussen de tenen, oren en huid.

Over deze aandachtspunten: dat ze bij dit type hond beschreven worden, betekent niet dat jouw hond ze krijgt. Beschouw dit als een risico-indicatie, geen vaststaand cijfer. Maak je je zorgen over de gezondheid van je hond? Bespreek dat met je dierenarts.

Weet je niet welke uitslagen je precies moet opvragen? Download de gratis checklist “Wat vraag je een fokker?”, met alle onderzoeken die bij dit ras horen op één A4.

Waar vind je een goede pup?

In Italië bestaat het ras in redelijke aantallen, met zo'n 1.106 nieuwe inschrijvingen in 2015, al is dat maar een derde van wat de kortharige segugio haalt. In België en Nederland zijn er nauwelijks stamboomnesten via de KMSH (Koninklijke Maatschappij Sint-Hubertus) of de Raad van Beheer, dus loopt het spoor via de ENCI, de Italiaanse kennelclub, en de Italiaanse rasvereniging.

Vrijwel alle nesten vallen bij jagers, en voor het ras geldt een werkproef. Vertel eerlijk waarvoor je de hond wil en vraag naar het jachtwerk, de gezondheid en het karakter van de ouderdieren. Informeer ook naar herplaatsing: segugio's die niet voor de jacht blijken te deugen, zoeken in Italië regelmatig een nieuw thuis.

Veelgestelde vragen over de Segugio Italiano Ruwhaar

Wat is het verschil tussen de ruwharige en de kortharige Segugio Italiano?

De vacht en het temperament. De ruwharige heeft stug haar van hoogstens 5 cm en is volgens de FCI-standaard ingetogener, minder uitbundig, wijs, kalm en bezonnen. Hij is ook iets groter: 52 tot 60 cm tegenover 52 tot 58 cm.

Hoe groot wordt een Segugio Italiano Ruwhaar?

Reuen meten volgens de FCI-standaard 52 tot 60 cm en teven 50 tot 58 cm, met 2 cm tolerantie voor uitmuntende honden. Reuen wegen 20 tot 28 kg en teven 18 tot 26 kg.

Welke kleuren heeft de Segugio Italiano Ruwhaar?

Het hele gamma effen fawn tot zwart met loodkleurige aftekeningen, met toegestane witte aftekeningen. Overwegend wit, leikleur, gestroomd en leverkleur zijn diskwalificerend.

Is een Segugio Italiano Ruwhaar een goede gezinshond?

Van de twee segugio's is hij de best passende, dankzij zijn kalmere aard. Toch beschrijft de standaard een hond die het wild een hele dag kan volgen, dus dagelijks buitenwerk en neuswerk blijven een voorwaarde.

Hoeveel verzorging vraagt zijn ruwe vacht?

Minder dan de aanblik doet vermoeden. Het haar blijft onder de 5 cm en wordt niet getrimd in een salon; wekelijks doorborstelen houdt de vacht in orde. Zijn hangoren vragen na elke tocht wel controle.

Bronnen bij deze pagina (3)
  1. FCI-rasstandaard 198 (Segugio Italiano a pelo forte), groep 6 sectie 1.2 met werkproef, herkomst Italië, standaard van 13 november 2015, gebruik voor de jacht op vooral haas en wild zwijn, vierkant gebouwde hond die harmonisch en symmetrisch is met droge bespierde vormen zonder vet en in staat het wild de hele dag te volgen, verhoudingen met schofthoogte gelijk aan lichaamslengte en borstdiepte iets minder dan de helft van de schofthoogte, karakter ingetogener en minder uitbundig dan de kortharige en wijs, kalm en bezonnen met een vriendelijke, zachte en fiere maar melancholisch gesluierde uitdrukking, schofthoogte 52–60 cm en 50–58 cm met 2 cm tolerantie, gewicht 20–28 kg en 18–26 kg, haar van hoogstens 5 cm en uitgesproken stug behalve op kop, oren, benen en voorsnuit, kleuren van effen fawn tot zwart met loodkleurig met toegestane witte aftekeningen, en diskwalificatie bij overwegend wit, leikleur, gestroomd of leverkleur.
  2. Wikipedia – Segugio Italiano a Pelo Forte, oude oorsprong met Romeinse beelden en Longobardische skeletvondsten, honden getoond in Milaan in 1886, een rasclub uit 1920 die in 1939 werd opgeheven waarna het ras bijna verdween, FCI-nummer 198, maten 52–60 cm en gewicht 20–28 kg met teven ongeveer 2 cm kleiner en 2 kg lichter, stugge vacht van hoogstens 5 cm die geschikt is voor koeler bergachtig jachtterrein, jacht op haas en zwijn alleen, in kleine groepen of in meute tot twaalf uur zonder onderbreking, en Italiaanse inschrijvingen van 1.740 in 2009 en 1.106 in 2015.
  3. ENCI – Segugio Italiano a pelo raso, achtergrond bij de Italiaanse segugio's in het algemeen: afstamming van oude jachthonden die via Fenicische handelaren de Middellandse Zee bereikten, gebruik in de bergen, op de vlakte en in moeilijk terrein, werken met passie en volharding alleen of in roedel, en een schofthoogtebereik van 48 tot 58 cm voor de kortharige variant waarmee de ruwharige zich laat vergelijken.

Twijfel je nog tussen rassen?